Saab Car Museum i Trollhättan – öppettider, samlingen och tips inför besöket

Saab Car Museum i Trollhättan har världens största samling bilar från Saab. Här står allt från Ursaaben, den allra första prototypen från 1946, till de sista bilarna som byggdes innan fabriken stannade 2011. Museet öppnade 1975 och räddades efter Saab Automobiles konkurs, när Trollhättans stad och Saab AB köpte hela samlingen. Här går vi igenom vad du kan se, vad det kostar, hur öppettiderna ser ut och vad som är bra att veta inför besöket.

Viktigt just nu: Museet är stängt för renovering av tak och takfönster och öppnar igen lördagen den 20 februari 2027, enligt museets egen webbplats. Öppettider och priser kan ändras, så kontrollera alltid aktuella uppgifter på saabcarmuseum.se innan du åker.

Saab Car Museum i korthet

  • Plats: Åkerssjövägen 18, Byggnad 61, i Trollhättan, på området Innovatum District där verkstadsföretaget Nohab tidigare låg.
  • Öppnade: 1975. Sedan 1987 ligger museet i Nohabs gamla lokfabrik, en byggnad från 1906.
  • Samlingen: 140–150 bilar enligt museet, varav ungefär hälften får plats i utställningen samtidigt.
  • Ägare: Trollhättans stad och Saab AB. Museet drivs av Innovatum Science Center AB.
  • Besökare: 41 800 under 2024, det högsta antalet sedan museet startade om 2012.

Det mesta i samlingen är inte vanliga bilar som köpts in i efterhand. Många av bilarna har funnits hos Saab sedan de byggdes, som prototyper, provbilar, tjänstebilar, tävlingsbilar och designkoncept. Det är det som gör museet speciellt: det är i grunden en biltillverkares eget arkiv på hjul.

Öppettider, entré och praktisk information

Saab Car Museum håller stängt från den 1 oktober 2026 till och med den 19 februari 2027. Under sommaren 2026 visades en stor del av samlingen i den tillfälliga utställningen The Box i Nova Arena, några hundra meter bort, medan museets tak renoverades. The Box stängde den 30 september 2026, och nu flyttar bilarna tillbaka till de ordinarie lokalerna.

Tabellen bygger på museets webbplats i oktober 2026. Priserna gäller entré till museet och kan ändras, liksom öppettiderna.

Uppgift
AdressÅkerssjövägen 18, Byggnad 61, 461 53 Trollhättan
Stängt för renovering1 oktober 2026 – 19 februari 2027
Öppettider från 20 februari 2027Tisdag–söndag 11.00–16.00, måndag stängt
Planerade stängda dagar 2027Påsk 26–28 mars, midsommar 25–26 juni, jul 24–26 december, nyår 31 december–1 januari
Entré vuxen160 kr
Pensionär130 kr
Student och barn/ungdom 7–19 år100 kr
Barn 0–6 årGratis
Familjebiljett270 kr (1 vuxen + alla barnen), 390 kr (2 vuxna + alla barnen)
Kombibiljett med Innovatum Science Center390 kr (1 vuxen + alla barnen), 580 kr (2 vuxna + alla barnen)
BetalningKort eller Swish, inga kontanter
Källa: saabcarmuseum.se (Öppettider och Entrépriser), hämtat 29 oktober 2026. Kontrollera alltid aktuella tider och priser på museets webbplats.

Bra att veta före besöket

  • Du behöver inte köpa biljett i förväg. Entrén betalas i receptionen.
  • Ledsagare går in gratis tillsammans med en gäst som behöver ledsagning. Ta gärna med ledsagarbevis.
  • Medlemmar i museets stödförening, Saab Car Museum Support Organization, har fri entré.
  • Hundar och andra husdjur får inte följa med in i utställningen. Ledarhundar är undantagna.
  • Det går bra att fotografera bilarna, men tänk på att andra besökare kanske inte vill vara med på bild.
  • Bilarna får inte provsittas. Det gäller ”se men inte röra” för hela utställningen.

Parkering

På Innovatum District kan du enligt museet parkera gratis i två timmar på vardagar. Därefter kostar det 5 kronor i timmen mellan 8.00 och 17.00, och betalningen sker via appen EasyPark. På helger är parkeringen gratis i upp till 24 timmar. Observera att vissa platser utanför Nova Arena är avgiftsbelagda. Det finns även parkeringsplatser med laddstolpar.

Samlingen: från Ursaaben till de sista bilarna

Museets bilar täcker hela Saab Automobiles historia, från de första skisserna i Linköping till de sista bilarna i Trollhättan. Läs mer om resan från flygplan till bilar i vår genomgång av Saabs historia, och om de enskilda modellerna i guiden till Saabs modeller från 92 till 9-5.

Ursaaben – Saab 92001

Den viktigaste bilen i samlingen är Saab 92001, som brukar kallas Ursaaben. Den var den första prototypen till Saab 92, som blev Saabs första seriebil. Projektet startade 1945 i Linköping, där flygplanstillverkaren Saab hade sin verksamhet, och bilen har ägts av Saab sedan dess. Saab 92 visades för första gången den 10 juni 1947, och serieproduktionen i Trollhättan kom i gång 1949.

Prototyper och konceptbilar

En stor del av samlingen är bilar som aldrig gick att köpa. Här finns experimentbilen Saab Monster från 1959, en Saab 93 med två trecylindriga tvåtaktsmotorer, och konceptbilar som EV-1 från 1985, 9X från 2001 och Aero X från 2006. De visar hur Saabs formgivare och ingenjörer tänkte kring framtidens Saab under olika årtionden.

Rallybilar och rekordbilar

Saab vann mer än tusen rallytävlingar, varav ett hundratal stora internationella segrar. Museet har flera av de kända tävlingsbilarna som kördes av bland andra Erik Carlsson, Stig Blomqvist och Per Eklund. Här finns också bilar från The Long Run, rekordförsöket i Talladega i USA i oktober 1986. Tre Saab 9000 Turbo kördes då i nästan tre veckor i sträck, och den snabbaste bilen klarade 100 000 kilometer. Saab slog två världsrekord.

De sista Saabarna

I samlingen finns också några av de sista exemplaren av olika modeller, bland annat Saab 96 och Saab 9-5. Där finns också en Saab 9-3 Griffin TTiD, som enligt museet var den sista Saaben som rullade av linan i Trollhättan. Varför produktionen tog slut kan du läsa om i Varför gick Saab i konkurs? och När slutade Saab tillverka bilar?

Urval av bilar i samlingen

Alla bilar visas inte samtidigt, eftersom bara ungefär hälften av samlingen får plats i utställningen. Tabellen är därför ett urval av bilar som ingår i samlingen, inte en garanti för vad som står framme vid ditt besök.

BilÅrVarför den är intressant
Saab 92001 ”Ursaaben”1946Första prototypen till Saab 92
Saab 92från 1949Saabs första seriebil
Saab 94 Sonett1956Tidig sportbil med öppen kaross
Saab Monster1959Saab 93 med två tvåtaktsmotorer
Saab EV-11985Konceptbil
Saab 9000 Turbo från The Long Run1986Rekordkörning i Talladega, 100 000 km
Saab 9X2001Konceptbil
Saab Aero X2006Konceptbil
Saab 9-3 Griffin TTiD2011Enligt museet den sista Saaben från linan i Trollhättan
Källor: saabcarmuseum.se samt svenska och engelska Wikipedia (Saab Car Museum).

Museets historia

Från källarlokal till lokfabrik

Saab Car Museum öppnade 1975. Initiativet kom från Albert Trommer, som ledde besöksverksamheten på dåvarande Saab-Scanias personbilsdivision. Det första museet låg i källaren under Saab-ANA:s bilhall och var inte lätt att hitta. Enligt museet hamnade många besökare vid Saabs huvudport på Stallbacka, där de fick en karta för att hitta rätt.

Inför Saabkoncernens 50-årsjubileum 1987 flyttade museet in i de gamla lokalerna efter Nohab, som tidigare byggt lok. Den nye chefen blev Per-Olof ”Pelle” Rudh, som bland annat hade arbetat som mekaniker på Saabs tävlingsavdelning. Inför Saab Automobiles 50-årsjubileum 1997 byggdes museet om och utställningsytan fördubblades. Den nya Saab 9-5 lanserades samma år från museet. Den inredning som finns i dag togs fram 2005, då Saab 9-3 SportCombi presenterades där.

Konkursen och räddningen 2012

Fram till konkursen ägdes museet och hela samlingen av Saab Automobile. När bolaget gick i konkurs den 19 december 2011 blev bilarna en del av konkursboet. Konkursförvaltarna lade ut samlingen på anbud i januari 2012, och det fanns en verklig risk att bilarna skulle säljas styckvis till köpare runt om i världen. Enligt SVT kom omkring 500 bud in.

Det vinnande budet på 28 miljoner kronor lades av Trollhättans stad, Saab AB och Marcus och Amalia Wallenbergs minnesfond. Enligt Svenska Dagbladet bidrog kommunen med 14 miljoner kronor, minnesfonden med 6 miljoner och Saab AB med 8 miljoner. Affären blev klar i slutet av januari 2012, och Trollhättans stad äger sedan dess 70 procent och Saab AB 30 procent. Driften finansieras av Trollhättans stad och Västra Götalandsregionen, och museet öppnade för besökare igen under 2012.

Saab AB är försvarskoncernen som Saab Automobile en gång växte fram ur. Hur ägandet av namnet och loggan ser ut i dag reder vi ut i Vem äger Saab idag? Om märkets betydelse för bilindustrin kan du läsa i Saabs arv och inflytande på fordonsindustrin.

Tips inför besöket

  • Ta god tid på dig. Utställningen rymmer ett stort antal bilar och är full av detaljer.
  • Kombinera med Innovatum Science Center. Vetenskapscentret ligger vägg i vägg med museet, och det finns kombibiljetter för familjer.
  • Se mer av Trollhättan. Slussområdet och kraftstationerna ligger på andra sidan Trollhätte kanal, och det finns en gångbro i närheten av museet.
  • Planera efter evenemangen. Nästa Saab Car Museum Festival är planerad till 4–6 juni 2027. Festivalen arrangeras tillsammans med Saabklubbarna, och då fylls området av Saabar. Läs mer om klubbarna i Saab-klubbar i Sverige.
  • Vill du se flygplanen? Saab Car Museum handlar om bilarna. Saabs stridsflygplan, som Saab 37 Viggen och Saab 35 Draken, hittar du på Flygvapenmuseum i Linköping.

Om du blir sugen på en egen Saab

Många lämnar museet med en tanke på att skaffa en egen Saab. Det går fortfarande bra, eftersom reservdelar finns och det finns gott om begagnade bilar. Läs vår stora köpguide för begagnad Saab innan du slår till. Kolla också vad bilen kostar att försäkra. Premien för en äldre bil kan skilja mycket mellan bolagen, så det lönar sig att jämföra bilförsäkringar. Mer om vad som gäller för Saabar finns i vår guide om försäkring för Saab.

Vanliga frågor

Är Saab Car Museum öppet just nu?

Nej. Museet är stängt för renovering av taket från den 1 oktober 2026 och öppnar igen lördagen den 20 februari 2027. Kontrollera aktuella besked på saabcarmuseum.se.

Vilka öppettider har Saab Car Museum?

Från den 20 februari 2027 har museet öppet tisdag–söndag kl. 11–16 och stängt på måndagar. Det finns avvikande stängda dagar runt påsk, midsommar, jul och nyår.

Vad kostar det att gå på Saab Car Museum?

Enligt museets prislista kostar entrén 160 kronor för vuxna, 130 kronor för pensionärer och 100 kronor för studenter och barn 7–19 år. Barn upp till 6 år går in gratis. Det finns även familjebiljetter och kombibiljetter med Innovatum Science Center.

Var ligger Saab Car Museum?

Museet ligger på Åkerssjövägen 18, Byggnad 61, i Trollhättan, på området Innovatum District där Nohab tidigare hade sin verksamhet.

Vem äger Saab Car Museum?

Trollhättans stad äger 70 procent och Saab AB 30 procent. De köpte samlingen ur Saab Automobiles konkursbo 2012 tillsammans med Marcus och Amalia Wallenbergs minnesfond. Museet drivs av Innovatum Science Center AB.

Finns Ursaaben på museet?

Ja. Saab 92001, Ursaaben, den första prototypen från 1946, ingår i samlingen och har ägts av Saab ända sedan den byggdes.

Bild: Utställningshallen på Saab Car Museum i Trollhättan, december 2014. Foto: Lukasz19930915, Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0 (nedskalad).

Källor: saabcarmuseum.se (startsidan, Öppettider, Entrépriser, Om Saab Car Museum, Museets historia, The Box, Saab Car Museum Festival 2027 och Rekordbesök på Saab Car Museum 2024); Wikipedia (Saab Car Museum på svenska och engelska); SVT, ”Saab-museet i Trollhättan räddat” (24 januari 2012); Sveriges Radio P4 Väst, ”Saabmuseet blir kvar i Trollhättan” (24 januari 2012); Svenska Dagbladet, ”Saabmuseet som ett brev på posten” (2012). Uppgifterna kontrollerades den 29 oktober 2026.